Başa Dön

Basında Biz » "Ergenlik döneminin özellikleri nelerdir?"

2012-12-12 07:00:21 Güncellendi Kadinlaricin.net sitesinde Ergenlik döneminin özellikleri nelerdir baslikli sayfadasiniz.Bu sayfada Ergenlik döneminin özellikleri nelerdir ile ilgili yazi bulunmaktadir.

Ergenlik dönemi

Amerikan dergisi Time, son sayısında ergenlik dönemini kapak yaptı. Uzmanların araştırmalarının kaynak gösterildiği dosyaya göre, insan beyni hayatımız boyunca iki dönemde büyük bir gelişim gösteriyor. Biri ana rahmindeki 3′üncü ile 6′ıncı aylar arası. Bu süreçte, beyindeki sinir hücreleri hızla çoğalıyor. Doğumdan bir ay önce de lüzumsuz olanlar yok oluyor. İkinci dönem ise ergenlik. Ancak bu kez sinir hücreleri değil, bunların bağlantı sayısı çoğalıp azalıyor. Azalma aşamasında vücutta bir hormon bombardımanı yaşanıyor. Kadınlık hormonu östrojen ve erkeklik hormonu testosteron genel ruh halini ele geçiriyor. İsyankar tavırlar ve öfke patlamaları da bu “biyokimyasal saldırı”ya bağlanıyor. Riskli ve fevri hareketleri önleyecek beyin bölgelerinin yeteri kadar gelişmediği için, hormon beyin ilişkisi kurulamıyor. Bu da gençleri farklı heyecanlar aramaya ya da “alıp başını gitmeye” kadar sürükleyebiliyor.

Ergenlik dönemine dikkat!

Ergenlik çağındaki bir gencin sosyal, sağlıklı bir şekilde büyümesi için ailelerine büyük işi düşüyor. Uzmanlar, bu konuda aileleri sık sık uyarıyor. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Uzman Dr. Nurdan Erengin de ebeveynlere çeşitli tavsiyelerde bulundu. Dr. Erengin, ergenlik döneminde bulunan gençlerin ruhsal olgunlaşma gereği olarak, birey olma çabasına girdiğini belirterek, “Bu dönemde çocuk çevresindeki gruplara yönelecektir. Birey olmak açısından bir gruba ait olma çok önemli bir ihtiyaçtır. Çocuğun çevresinde eğer uygun gruplar yoksa, uygun olmayan gruplara yönelebilirler. Bu nedenle ebeveynler ve okullar, gençler için sosyal ilişkilerini sürdürebilecekleri sosyal aktiviteler hazırlamalıdır” şeklinde konuştu.

Nasihatları kısa kesin

Dr. Nurdan Erengin, bir ergene yapılması gereken en son şeyin ona uzun uzun nasihat vermek olduğunu vurgulayarak, “Ergenlik dönemi birtakım ruhsal değişikliklerin olduğu bir dönemdir. Bu noktada otorite figürlerine karşı çıkma en sık görülen davranışlar arasındadır. Bu nedenle, ergenlik dönemindeki bir gence karşı asla yapılmaması gereken şey; uzun uzun nasihat vermektir” dedi. Erengin, bu dönemde otorite figürü olan ebeveynlerin tatlı sert, destekleyici, güven verici, olumsuz eleştirilerden çok yapıcı eleştirilerde bulunan kişiler olmasının ebeveyn ve ergen ilişkisi bakımından son derece doğru olacağını kaydetti.

‘Arkadaşlığı destekleyin’

Erengin’e göre ergenlik döneminde önem kazanan bir başka önemli konu da, gençler ve arkadaş ilişkileri. Erengin, “Bu dönemde arkadaş ilişkileri, anne-baba ilişkilerinden daha önemlidir. Arkadaş ilişkilerinin desteklenmesi ergen için çok önemlidir. Nitekim ergenin arkadaş ilişkilerinde azalma önemli bir ruhsal sorunun habercisi de olabilir” dedi.

Gençlerde ergenlik sendromuna dikkat!

“Bizim zamanımızda böyle miydi” “Senin giydiklerini biz anca rüyamızda görürdük” “Sen adam olacaksın da biz göreceğiz” Bu ve benzeri sözleri genelde engenlik çağına giren çocuklarından yakınan anne ve babalardan duyarız… Ergenlik çağındaki bir gencin sosyal ve fiziki sağlıklı bir şekilde büyümesi için ailelerine büyük işi düştüğünü belirten uzmanlar gençlerin asiliğinden dolayı aileleri uyarıyor. Dönüşüm Konağı Başarı Psikolojsi Enstitüsü uzmanlarından Aşkım Kapışmak, ergenlik döneminde ailelerin çocuklarıyla yeteri kadar iletişim kuramadıklarını söyledi. Ergenlik döneminde temellerin bilinçli ve sağlıklı atılması gerektiğini belirten Kapışmak, “Yaş biraz daha ilerledikçe güçlü olma güdüsü artar, herşeyi yapabileceklerini hissederler. Değişik, ilginç olan herşey ilgilerini çeker. Sigara, alkol v.b. maddeler bu süreçte denenmeye başlanır. Onlara göre bunlar büyüklüğü ve gücü simgeler. Bu yaşlarda karşı cinse ilgi, aşk, hayal kırıklıkları, kaygılar, kimlik arayışları artar. En ufak bir söz bile evden kaçmasına yeterlidir. Mantıksal boyutta çok fazla düşünemezler. Kararlarını duygusal olarak verirler” dedi.

Nasıl yaklaşılmalı?

Ülkemizde ergenliğe giren çocukların %80’inin bu süreçte sigara ve alkolü denediğini söyleyen Kapışmak, “Üniversite çağındaki gençlerin %60’ı ne istediğini, hangi bölümü seçeceğini bilmiyor. Araştırmalarımız gençlerin kimlik bulmakta zorlandıklarını, anne ve babalarını sağlıklı modellemediklerini, danışmana ihtiyacı olduklarını çıkardı. Aileler ilk önce kendilerini tanımalı. Kuyu derin değil sadece ipimiz kısa” diye konuştu. “Çocuğumla iletişim kuramıyorum” diye bir şeyin olmadığını kaydeden Kapışmak, ergenlik çağına girmiş çocuklara nasıl davranılması gerektiğini şöyle açıkladı:

» Çocuğunuzu kendi geçmişinizle, başkalarının çocuklarıyla kıyaslamayın.
» Dinlenilmeyi isterler, iyi bir dinleyici olun. O konuşurken söze girip öğüt vermekten kaçının. Konuşması bitince izin istiyerek lafa girin, bu hoşlarına gider ve söze bence diye başlamayın.
» Önüne seçenekler koyun. Kararı o versin. Tek seçenek sizin düşüncenizdir kabul etmezler.
» Fikirlerine saygı duyun ki, sizi dinlesin, takıldığı noktada size danışsın.
» İstemeseniz de sevdiği şeylerde eşleşin, ahenk kurun yoksa dışarıda aynı şeyleri seven birini bulacaktır.
» Onunla arkadaş olun, anne babadan çok arkadaş isterler.
» Ona güvendiğinizi, başarılı olacağını hissettirin.

Ergenlik yaşına ne zaman girilir?

Ben 16 yaşında bir gencim.

Benim şu sıralarda yalnızca sesim kalınlaştı ve yüzümde sakallar çıkmaya başladı. Başka bir değişiklik olmadı. Arkadaşlarıma sorduğum zaman bazılarınınki 14 yaşında, bazılarının ise 14 yaşına kadar ergenlik çağına girdiklerini öğrendim. Acaba benim durumum nedir? Bana bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

Ergenlik ya da buluğ çağı gençlerde genellikle 12-16 ya da 17 yaşlar arasında başlar. Genç kızların fiziksel değişiklikleri göğüslerinin belirmeye başlaması, belin inceleşmesi, koltuk altı ya da cinsel organının kıllanması, vücutta tüylenme ve tabii adetlerin başlamasıdır. Genç erkeklenin ise bu yaşlardan itibaren vücutlarında gelişme başlar. Vücut kasları, kol ve bacaklarda gelişme görülür. Kol ve bacaklarda kol altı ve kıllanmayla birlikte yüzde sakallar çıkar. Ve cinsel açıdan da genç erkekte ereksiyon hali ve kendiliğinden boşalma, cinsel rüyalar ve karşı cinse yönelim görülür. Genç erkek bu değişiklikleri önceleri endişeyle karşılar, bir süre psikolojik açıdan hazırlanamaz. Kendini ailesinden ve çevresinden soyutlar. Huzursuz ve öfkelidir. Bu dönemde kendi yaşıtlarına ve arkadaşlarına yönelir, ailesinden uzaklaşır. Genç kızlara karşı da hem çekinme hem de çekingenlik hissedebilir. Oğlum, ‘‘Bende fazla değişiklik yok’’ derken cinsel açıdan uyarılmayı keşfediyorsan, tüylenme ve sakal çıkmasıyla başlayan buluğ çağına girdiğin anlaşılıyor. Bunun ardından cinsel açıdan da beklediğin belirtiler gelecektir üzülme. Her şey normal gelişiyor merak etme oğlum.

Eski satanist Gülşah Dinçer gençleri uyarıyor

Hapishanede resim yaparak, gitar çalarak zamanını değerlendiren, bu arada da yaşadıklarını gözden geçirme fırsatı bulan bu genç kız, belli ki nedamet getirmiş.

Özellikle, yaşadığı o korkunç olayı, ergenlik çağı sorunlarına ve bu dönemdeki sevgi ve şefkat eksikliğine bağlamış. Şu sözleri gerçekten etkileyici:

‘Ergenlik çağını yaşayan genç, eksikliğini duyduğu sevgi nedeniyle bir arayış içine girer. Ne olduğunuzu keşfetme, kişiliğinizi oturtma dönemidir. Yaşadığınız ortam, içine girdiğiniz çevre sizi bir yere getiriyor. Bu tuzaklardan kurtulmayı bekleyen milyonlarca genç var. İnternet sitelerine giriliyor, uyuşturucu var, kötü amaçlar var. Gençseniz çok dikkat etmelisiniz. Toplum içinde sizin zayıflıklarınızı kullanarak kötüye yönlendirebilecek çok fazla kötü insan var.’

Bunlar o korkunç cinayetten sonra, kendisi gibi gencecik bir insanın vahşice öldürülmesinden sonra, vicdan azabı duyan, büyük bir pişmanlık içindeki genç bir kızın uyarıları.

Gerçekten buluğ çağı her gencin yaşadığı oldukça zor bir dönemdir. Vücudundaki gelişmeyi, ruhunda ve bedenindeki değişiklikleri, cinsel dürtülerin uyanışını bir türlü kavrayamayıp, kendini ailesinden ve bütün dünyadan soyutlama, içine kapanma eğilimindedir.

Aile büyüklerini düşman gibi görür, hiç kimsenin kendisini anlayamadığını düşünür. Anne ve babasının ilgisinden, sevgisinden, yakınlığından kaçar, sıkılır. Sadece yaşıtlarıyla olmaktan hoşlanır, onu bir şekilde bağımlı kılmış birilerinin peşine takılmaktan kendini alamaz. İşte bu dönemde uyuşturucu bağımlılığı, sigara merakı, sapık ilişkiler ona kurulabilecek tuzakların başında yer alır.

Ancak bütün suç ailelerdeymiş gibi düşünmek ve göstermek elbette ki yanlış. Birçok ailede de, çocuğun bu döneminde, ne kadar sevgiyle ve şefkatle yaklaşılsa da, çocuk ailesine karşı bir set çekmiştir.

Bu seti aşmak o kadar kolay olmaz ne yazık ki!

Bu dönemde ailelerin büyük bir özveri, sabır ve hoşgörü abidesi olmaları gerekir ki, gerçekten çok zordur. Bazen bir psikoloğun yardımına başvurmak gerekebilir.

Gülşah Dinçer’in vicdan azabı ve pişmanlığı, belki bir uyarı, ders alınacak bir tecrübe pek çokları için.

Sağlık Bakanlığı ergenliği keşfetti

Sağlık Bakanlığı, ergenlik döneminde karşılaşılan bedensel ve ruhsal sorunlar için çalışma başlattı. Adolesan (ergenlik) Projesi’yle 11-21 yaşlarındaki ergenlerin bilgilendirilmesi ve sorunlarına çözümler üretilmesi hedefleniyor.

ERİŞKİNLİĞE geçiş dönemi olarak tanımlanan ve fiziksel, cinsel, psikolojik pek çok sorunla karşılaşılan ergenlik (adolesan) dönemindekiler için Sağlık Bakanlığı tarafından ilk kez ‘Adolesan Sağlığı’ projesi başlatılıyor.

Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı Aile Planlaması Genel Müdürlüğü Çocuk Sağlığı Daire Başkanı Dr. Dilek Haznedaroğlu, 11-21 yaşlarını kapsayan ergenlik dönemi boyunca, insanda daha önceden olmayan birtakım değişikliklerin hem bedensel, hem de ruhsal olarak ortaya çıktığını anlattı.

Bu dönemin ayrıca yeni şeylerin denendiği dönem olduğuna da değinen Dr. Haznedaroğlu, ‘‘Bu dönemdeki çocuklarda alkol, sigara ve uyuşturucu kullanmayı denemeye eğilim vardır. Uyuşturucuların kullanılmaya başladığı ilk yaş ortalama 14′tür. Alkol kullanımı ise 12 yaşında başlamaktadır ve bu da anti-sosyal ile suça yönelik yasadışı davranışlara eğilimi artırmaktadır’’ dedi.

Türkiye genelinde 32 lisede yapılan bir çalışmada, öğrencilerin yüzde 40′ının gebeliğin nasıl oluştuğu konusunda hiç bilgisi olmadığının, yüzde 33.5′inin ise yanlış bildiğinin belerlindiğini söyleyen Dr. Haznedaroğlu, yine 3 üniversitede yapılan bir araştırmanın da katılanların yüzde 24.1′inin cinsel bilgi düzeyinin yetersiz, yüzde 55.7′sinin ise orta düzeyde olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

ADOLESAN PROJESİ

Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü’nce, gençlerin adolesan sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi ve bu dönemi sağlıklı geçirebilmeleri için 11-18 yaş grubunu kapsayan ‘Adolesan Sağlığı’projesi hazırladığını belirten Dr. Haznedaroğlu, projenin pilot çalışma olarak İzmir, Adana, Samsun, Aydın, Denizli, Kahramanmaraş ve Aksaray’da başlayacağını söyledi.

Dr. Dilek Haznedaroğlu, proje kapsamında illerde, bu yaş grubundakilerin bilgi ile fiziksel ve ruhsal sağlık hizmeti alabilecekleri ve içinde hekim, sosyolog ve psikoloğun yer alacağı birer Gençlik Danışma ve Sağlık Hizmeti Merkezi kurulacağını ve merkezlerin yıl sonuna kadar hizmete girmesinin planlandığını anlattı.

Ergenlik döneminin özellikleri nelerdir Ergenlik döneminin özellikleri nelerdir hakkinda aciklamalar Ergenlik döneminin özellikleri nelerdirkonusunda bilgiler.

Kaynak: http://www.kadinlaricin.net/cocuk/ergenlik-donemi.htm

Bu sayfayı paylaşın

100. Yıl Bulvarı Hızır Reis Caddesi Kavşağı Serdar Apt. No:71/6 K:3 Muratpaşa | ANTALYA
0242 247 4544 / 0533 620 21 63 / 0532 509 66 32
info@nurdanerengin.com

Tüm hakları Dr. Nurdan Girgin Ereingin’ne aittir,
izinsiz kullanılamaz © 2014 Antalya.
Tasarım Altantois