Başa Dön

Basında Biz » "Boşanma çocukları vuruyor"

Son yıllarda Türkiye’de boşanma oranlarında ciddi bir artış var. Boşanma ve öncesinde yaşanan gergin süreç ise en çok çocukları vuruyor. Çocuklar duygusal açıdan büyük sarsıntılar yaşarken, uzmanlar önemli uyarılarda bulunuyor. Peki çocukların bu süreçten yara almaması için ne yapılması gerekiyor? Uzmanlara göre öncelikle profesyonel bir psikolojik destek şart.

Her evlilik ömür boyu sürmesi umuduyla başlıyor ama ne yazık ki bazı evliliklerin ömrü kısa kalıyor. İstatistiklere göre Türkiye’de boşanmalar her geçen yıl artıyor. Bu durumda en fazla etkilenen ise çocuklar oluyor. Uzmanlara göre Boşanmalardaki en önemli şey anne ve babanın ruh sağlığı. Genelde anne ve baba depresyon yaşamakta ve buda çocuklar olumsuz yönde etkiliyor.

Boşanma öncesi yaşanan sorunlar da çocukları vuruyor… Okul öncesi dönemde olan 99 çocuk üzerinde yapılan bir araştırma, çocuklarda görülen davranış bozukluklarının anne-baba arasındaki olumsuz iliş­kilerden kaynaklandığını ortaya koyuyor. Boşanma süreci ise çocuklarda kalıcı sorunlara yol açabiliyor.

Peki çocuklardaki psikolojik etkiler nasıl ortaya çıkıyor? Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Doktoru Nurdan Erengin, ilk belirtinin öfke şeklinde ortaya çıktığını söylüyor. Erengin “İlk başka anne ve babaya öfke olabilir. Tekrar birleştirme yolu oynayabilir. Buda çocukta ciddi bir yük getirebilir. Birleştiremezse huzursuz olur kendisini başarısız hisseder. Boşanma konusunda anne baba genellikle ya hiçbir şey açıklamamakta. Çocuklar gerektiği kadar bilgilendirilmeli. Sadece karı ve kocanın bittiği ve yine çocuklarıyla birlikte olacağı mesajı verilmeli. Özellikle anne baba arısındaki çatışmaya çocuklar alet edilmemeli” diyor.

Çocukların derin yaralar almaması için anne babaların boşanma sürecinde oldukça dikkatli olması gerekiyor. Erengin, bu noktada profesyonel destek alınması da öneriliyor.


Kaynak: http://akdenizbulten.com/haber/614-saglik-bosanma-cocuklari-vuruyor.html?haber=614&puan=1

Bu sayfayı paylaşın

100. Yıl Bulvarı Hızır Reis Caddesi Kavşağı Serdar Apt. No:71/6 K:3 Muratpaşa | ANTALYA
0242 247 4544 / 0533 620 21 63 / 0532 509 66 32
info@nurdanerengin.com

Tüm hakları Dr. Nurdan Girgin Ereingin’ne aittir,
izinsiz kullanılamaz © 2014 Antalya.
Tasarım Altantois