Başa Dön

Basında Biz » "Karne heyecanı arttı"

Antalya’da 390 bin öğrenciyi karne heyecanı sardı. Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, öğrencilere bol bol kitap okumalarını tavsiye ederken, Çocuk Psikiyatrisi uzmanı Nurdan Erengin ise “kırık not alan öğrenciyi başarılı öğrenci ile kıyaslamayın” diyerek velileri uyardı.

TEK SORUMLU ÖĞRENCİ DEĞİL

Yüz binlerce öğrenci karne heyecanını yaşamaya başladı. Okullar 17 Haziran Cuma günü tatile giriyor. İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, karne öncesi velileri uyarırken, öğrencilere tatilde mutlaka bol bol kitap okumalarını tavsiye etti. 2010-2011 eğitim öğretim döneminin sonuna gelindi. İl milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay 17 Haziran Cuma günü karnelerini alacak öğrencilerin üç aylık yaz tatiline başlayacağını söyledi. Gülay, karne dağıtımı öncesinde velileri uyararak karnedeki zayıf notların tek sorumlusunun öğrenciler olmadığını hatırlattı.

BOL BOL KİTAP OKUYUN

Gülay, İl Milli Eğitim müdürlüğü olarak öğrencilerin tatilde kitap okumalarına katkı koymak amacıyla bu doğrultuda ücretsiz kitap dağıtımı yapacakları bilgisini de verdi. Çocukların yanında ebeveynlere büyük iş düştüğünü söyleyen Çocuk Ergen ve Erişkin Psikiyatristi Dr. Nurdan Erengin ise, “Ailenin tutum ve davranışları, yetiştirme tarzı, çocukla kurduğu iletişimin ve ilişkinin niteliği öğrencinin okuldaki başarısında oldukça önemli bir role sahip olduğunu söyledi.

İNTİHARA BİLE SEVK EDEBİLİR

Erengin, “Ebeveyn ile çocuk açık iletişim içersinde ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilerek gerekli sonuçlar çıkarılmalıdır. Yargılamak, suçlamak, etiketlemek, çocuğun eksiklerini görüp kendini olumlu yönde hareket etmesine engel olmaktadır. Benlik saygısını yitiren çocuk, intihar ve benzeri kendine zarar verme davranışları gösterebilir. Karnesinde kırık not alan çocukların başarılı arkadaşlarıyla kıyaslanmasının son derece sakıncalı olduğu bu durumun çocukta stres, kaygı ve kendine güvenin azalmasına yol açmaktadır” diye konuştu.

KİŞİLİKLERİNİ ELEŞTİRMEYİN

Okulların tatil olmasıyla çocukların karne not başarısı arasında aile içi ilişkiler önemli ölçüde etkili olmaktadır. Çocuklarını karne notlarına ebeveynler özenli ve dikkatli değerlendirmelidir. Ebeveynlerin yaklaşımları ve not değerlendirmeleri en az notlar kadar önemlidir. Çocukların performanslarının karne notu ile değerlendirmenin doğru değildir. Ebeveynler, kırık not getiren çocukların kişiliklerinin eleştirilmesi yerine, düşük not almasına neden olan davranışlarını ortaya koymalıdır. Erengin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çocuklar başarılı notlarından dolayı motive edilmelidir. Tatilini, eksikliklerini telefi etmesi yönünde ne yapacağı karşılıklı konuşarak belirlenmeli ve program yapılmalıdır. Ayrıca çocuğun sorumluluk duygusu geliştirilmelidir. İyi davranışların ve notların ödüllendirilmesi, başarının artmasına katkıda bulunmaktadır. Ödül ve ceza dengesi kurularak çocuklarının psikolojileri olumlu yönde etkilenmelidir. Çocuğunu başarabileceğine olan inancı cesaretlendirilerek arttırılmalıdır”


Murat ŞENTÜRK

Kaynak: http://www.akdenizbulten.com/haber/4116-egitim-karne-heyecani-artti.html

Bu sayfayı paylaşın

100. Yıl Bulvarı Hızır Reis Caddesi Kavşağı Serdar Apt. No:71/6 K:3 Muratpaşa | ANTALYA
0242 247 4544 / 0533 620 21 63 / 0532 509 66 32
info@nurdanerengin.com

Tüm hakları Dr. Nurdan Girgin Ereingin’ne aittir,
izinsiz kullanılamaz © 2014 Antalya.
Tasarım Altantois