Başa Dön

Yazılar » HASTA OLMADAN, BOZULMADAN

Çocuklarda Koruyucu Ruh Sağlığı ve Sosyal Sağlık Sağlığı, "sadece hastalık ve sakatlık durumunun olmayışı değil bedenen ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir" diye tanımlar, Dünya Sağlık Örgütü .

Bebeğin beden sağlığı için gerekli önem, özen gebelikte hatta gebelik öncesinde başlar. Herhangi bir sorun olmasa bile gebe kadın düzenli aralıklarla doktora gider. Çocuk dünyaya geldikten sonra da bu düzenli muayeneler devam eder. İlk yıllarda koruyucu hekimlik önemlidir. Tüm aileler de bu öneminin farkındadır. Bilirler ki bazı hastalıkların olduktan sonra tedavi zordur ya da yoktur. Ebeveynler ilk yıllarda çocuklarını doktora hasta oldukları için değil, hasta olmasın diye götürürler Çocuğun ruh ve sosyal sağlığının normal olması için de, aynı şekilde, düzenli uzman takipleri gereklidir.

Ruh sağlığında da bazı durumları olmadan engellemek önemlidir.

Koruyucu ruh sağlığı kapsamında, örneğin verilen ebeveyn eğitimleri ve çocuk değerlendirmeleri ile dokunma, sınırları koyma ve cinsel eğitimler sayesinde cinsel istismar önlenir. Çocuk cinsel istismara uğradığında ise etkiler yıkıcıdır, uzun süreli tedaviler gereklidir. Tüm aile hatta gelecek nesiller bile bu yükü taşımak zorunda kalır.

Ruh sağlığı ve sosyal sağlıkta da;

hasta olmadan, bozulmadan koruyucu hekimlik.

Bu sayfayı paylaşın

100. Yıl Bulvarı Hızır Reis Caddesi Kavşağı Serdar Apt. No:71/6 K:3 Muratpaşa | ANTALYA
0242 247 4544 / 0533 620 21 63 / 0532 509 66 32
info@nurdanerengin.com

Tüm hakları Dr. Nurdan Girgin Ereingin’ne aittir,
izinsiz kullanılamaz © 2014 Antalya.
Tasarım Altantois