Başa Dön

Yazılar » NEDEN?

Neden yalan söyledin?

Neden beni aldattın?

Neden kanser oldum?

Neden sorusu ile insan oluşan mevcut durumdan ve çözümden daha çok meşgul olur. Nedeni ise herkes kendi zihnine göre farklı katmanlarda arar. Kimi nedeni bir virüste bulur, kimi tanrının cezası olarak, kimi de kendi kusuru olarak algılar. Neden sorusunun cevabı biraz da biçilen kaderi sorgulamak belki de anlamaktır. Oysa çoğu olayda tek bir neden değil sayısız nedenler vardır. Kişinin kendine ve başkalarına sorduğu "neden" sorusu, kişinin tam da bulmak istediği cevabı verir, gerçek nedenselliği değil.

Pasteur’un dediği gibi "mikrop öldürmez, ortam öldürür". İnsan yaşamında pek çok nedenler potansiyel olarak vardır. Aynı mikropların var olduğu gibi. Ancak belli koşullar ve şartlar oluştuğunda var olan potansiyel nedenler aktif hale gelir, yani koşullar oluştuğunda mikrop hastalık yapar.

Normalde de insan vücudu kanser hücresi yapar, ama pek çok şey bir araya geldiğinde kanser ortaya çıkar. Herkes yalan söyleme potansiyeline sahiptir. Ama söylemez. Koşullar ve ortam yalan söylemeyi yaratır.

Bir şeylerin neden olabilmesi için ortamın o şeyi hazır hale getirmesi gerekir.

Belki de doğru soru "nasıl bu hale geldi" de saklıdır.

Bu sayfayı paylaşın

100. Yıl Bulvarı Hızır Reis Caddesi Kavşağı Serdar Apt. No:71/6 K:3 Muratpaşa | ANTALYA
0242 247 4544 / 0533 620 21 63 / 0532 509 66 32
info@nurdanerengin.com

Tüm hakları Dr. Nurdan Girgin Ereingin’ne aittir,
izinsiz kullanılamaz © 2014 Antalya.
Tasarım Altantois