Başa Dön

Yazılar » ÇOCUKLARI MUTLU ETMEK Mİ? ÇOCUKLAR İÇİN DOĞRU OLANI YAPMAK MI?

ÇOCUKLARI MUTLU ETMEK Mİ?
ÇOCUKLAR İÇİN DOĞRU OLANI YAPMAK MI?

Sizin için hangisi geçerli?

"Ne yapsam çocuğum mutlu olmuyor. Her dediğini yapıyorum, her istediğini alıyorum. Kıymeti yok. Mutlu olmuyor. Benim için önemli olan şey onun mutluluğu. Çocuğu mutlu olursa bende mutlu olurum" Çocuklarının mutluluğuna önem veren ebeveynlerin sözleri bunlar. Ebeveyn çocuğunu mutlu etmeye çalıştıkça aynı orantıda çocuğun mutsuzluğu artıyor.

Çünkü:

Haz almak ile mutlu olmak farklı şeylerdir. İnsan diyette iken kocaman çikolata pasta yerse haz alır. Mutlu olmaz. Pastayı yemeyip diyetine devam ederse mutlu olur. Anlık doyumlar haz almaya yarar. Haz alma artıkça bu duyguya karşı bağımlılık gelişir. Anında istediği olsun ister. Eğer anında istediği olmazsa ciddi hayal kırıklığı yaşar ve hırçınlaşır. Ve bu çocuklar haz veren davranışlara yönelirler. Bütün bağımlılıkların altında haz arama vardır.

Çocuk için doğru olan yapıldığında ise, belki o an için hoşuna gitmeyecek ama uzun vadede çocuğun mutlu olması sağlanacaktır. Çünkü çocuk engellemelerin yaşamın normali olduğunu ve beklemeyi öğrenecek. Hazla gelen ani doyumun bağımlısı olmayacak. Ruhsal büyümesi de gerçekleşecek. Haza bağımlılık ruhsal büyümeyi ve beraberinde mutluluğu da engeller.

Sizin için hangisi geçerli?

Bu sayfayı paylaşın

100. Yıl Bulvarı Hızır Reis Caddesi Kavşağı Serdar Apt. No:71/6 K:3 Muratpaşa | ANTALYA
0242 247 4544 / 0533 620 21 63 / 0532 509 66 32
info@nurdanerengin.com

Tüm hakları Dr. Nurdan Girgin Ereingin’ne aittir,
izinsiz kullanılamaz © 2014 Antalya.
Tasarım Altantois